Като бизнес психолог п наблюдавам огромен натиск върху своите клиенти непрекъснато да планират и преследват лични & професионални цели и да бъдат свръх продуктивни и ефективни на годишна база. В резултат, повечето от тях до лятото успяват да си изработят екстремно физическо, психическо и емоционално изтощение, а това повишава риска от тяхното прегаряне.
Да не говорим, че реалността никак не е милостива към тях и вместо със супер резултати се озовават с парализа поради свръх анализ. Казано по-просто, дотолкова са затормозени и уморени от това да взимат решения, че спират да поемат отговорност и да избират и животът в някакъв момент започва да избира вместо тях.
Когато човек няма яснота, време и ценностно ориентирана посока, той сякаш спира да се развива и заживява на автопилот.
Ефективното целеполагане започва с промяна на възприятията и грижа за себе си!
Организационната психология е дял на Психологията на дейността, която помага на човека да открива себе си и смисъла от себе си през нещата, които прави. Както знаете, именно това лежи в основата на InnovaCeption – моята авторска методология, с която помагам човек да връща смисъла от креативно-иновативната си дейност. Защо го правя ли? Защото вярвам, че
ние се усещаме най-пълноценни, когато споделяме себе си, идеите и размислите си, емоциите и преживяванията си с околните свободно и с лекота.
Ние се чувстваме най-удовлетворени и относително щастливи, когато създаваме – отношения, начини, събития, услуги, продукти, каузи – всичко, което интелектът и сърцата ни могат да претворят в нашата реалност и което докосва и другите. Не е никак случайно, че началото на всяка нова година ни носи надежда, че и ние ще успеем да реализираме по-добре потенциала си през нещата, които планираме да сътворим. Сякаш ни е даден още един шанс да опитаме отначало да бъдем себе си по автентичен начин.
Защо е толкова трудно да бъдем ефективни в постигането на целите си?
Лесно е да планираш, трудното е да останеш в плановете си, защото хората често:
- губят мотивация и започват да отлагат;
- губят инерция и смисъл да продължават;
- се чувстват претоварени от отговорности и задачи;
- поставят чужди нужди пред своите;
- отделят малко време на личните си, неспешни цели;
- губят вяра в себе си и своите способности;
- се чувстват неуверени и разколебани в целите си;
- не могат да се справят ефективно с трудностите и стреса;
- не намират нужната подкрепа и опора в околните;
- не срещат разбиране за самите си цели;
- имат твърде нереалистични очаквания от живота и кариерата си.
Хората не се провалят в преследването на своите цели, те просто прегарят и спират.
Как можем да намалим загубата на енергия и да останем верни на себе си?
Колкото хора по земята, толкова причини човек да усеща, че не може да стигне там, където иска. Не вярвам, че съществува универсална формула, която да описва човешкото поведение, а и съвременната индустрия за личностно развитие и продуктивност има уродлива форма. Затова и залагам на персонализиран подход, повече тишина и лично пространство и мислене в контекста на отделния човек и неговата организация на дейност.
И все пак, в контекста на целеполагането, откривам известна закономерност между хората:
колкото по-продуктивни се опитваме да бъдем, толкова по-малко смислени неща създаваме.
От моята гледна точка, продуктивността е най-естественото ни състояние и тя се поява в нас, когато нашите мисли, емоции, навици и реакции са синхронизирани с ценностното ни ядро. Природата ни е дарила с този вътрешен емоционално-мотивационен драйв, който да ни извади от инерцията и да поискаме да променим света и себе си. И не винаги успяваме в това начинание, поради няколко причини:
- твърде амбициозни цели и нереалистични очаквания;
- цели, които не са автентични по смисъла на нашата личност и нашите нужди;
- цели, които се планират извън контекста, в който живеем;
- цели, устремени към абсолютен успех, а не към относителен успех;
- цели, които надхвърлят възможностите ни тук и сега;
- цели, чиято реализация не ни носи нищо автентично, а само публично признание.
На продуктивността не ѝ трябват “много” хакове, формули, тайни, сложни системи и трикове, апликации, тракери, планери, то-до листове, списъци и безброй инструменти.
На продуктивността ѝ трябва “малко”, за да просъществува: малко сън, малко храна, малко смях, топлина, ведрост, тишина и спокойствие.
Моят подарък за теб за един различен старт през 2022!
Намирането на баланс между достатъчно мотивиращи и развиващи цели и цели, които дренират и изтощават, е сложна и уморителна задача, имам разбиране тук. Затова и реших да споделя с вас презентацията, която направих преди време за Career Show (виж повече тук), за да ви подкрепя.
Надявам се това схематично писание на процеса да ви помогне да осмислите как да подобрите вземането на решения и целеполагането си в личен и бизнес план. Бизнес психологията има много какво да ви даде както в индивидуален, така и в организационен план – нейният фокус е КАК хората постигат, правят, мислят и реализират.
Ето и моят подарък за вас, за да учите и осмисляте изборите си, които ви оставят изтощени, незаинтересовани, отчуждени и апатични. Животът е кратък дар, насладете се тук и сега и се развивайте с по-нисък риск от прегаряне:
За лоялните клиенти на Juls’ Psychology
Както всяка година, и началото на 2022 в Juls’Psychology е отдадено на най-лоялните клиенти и партньори на платформата и бранда. Този януари имам възможност да подпомогна само 10 нови клиента поради натоварената ми програма. Ако и вие искате да направим лична сесия за целеполагане, можете да се запишете ето тук.
Ако обичате да правите нещата сами, ето ви статии от предходни кампании, в които съм вложила инструменти и идеи:
- Защо не постигаме целите си?
- За циклите, оковите и ученето през целия живот
- Личен тренинг “Цели” за 2019
- Защо някои мечтаят, други – имат планове и цели, а трети просто успяват
- Майндфулнес техники за превенция от предприемачески бърнуат
- Можем ли да постигаме целите си чрез ненасилствена комуникация?
Надявам се да успеете да постигате целите си с повече лекота и да се чувствате осмислени, ефективни и продуктивни и през 2022!
Не спирайте да се движите – физически, интелектуално и емоционално!

Променяйте. Адаптирайте. Еволюирайте.
Споделени истории за хора и пътища:
Най-важният ресурс за своя успех си ТИ!

