Да продаваш стоки и услуги е начин да си изкарваш хляба. И стига да намерим на кого да продаваме – нямаме проблеми с доходността. Достатъчно е да умеем да бъдем добри търгвци и да имаме подход към клиентите си. Тази стратегия работи когато управляваме малък семеен бизнес например, но е трудно приложима в сферата на Услугите, особено при дигитално опосредстван бизнес. Но това съвсем не е бранд, просто имаме бизнес.
Как да превърнем бизнеса си в бранд е въпрос за милион долара, както се казва. От моята гледна точка дефициницията на бранд в дигитална среда обхваща начините, по които комуникираме с околните.
За мен брандът е идентичност, мисъл и емоция, които предаваме по определен начин и той достига в този вид до крайните потребители.
Бандът не е решение за всеки бизнес
А и понякога е твърде скъпо начинание и съвсем не е нужно. Хората биха се връщали при теб дори да не те харесват особено като човек или търговец, защото им спестяваш време например или нямат друга алтернатива. Влизат, купуват, не взаимодействат с теб, излизат.
Когато започнеш да обръщаш внимание на индивидуалните си клиенти, да насочваш и персонализираш комуникацията си, когато околните имат лични и специални преживявания с теб – тогава започваш да формираш бранд.
Брандът е нещо красиво, отчетливо и разпознаваемо, което другите виждат и знаят за теб. И все пак е по-скоро цялостно усещане, което трудно подлежи на логично обяснение без усилия. Човек просто харесва приъствието ни и трябва да се замисли, за да изкаже вербално защо ни харесва.
Ефективното представяне на бизнеса гарантира, че в съзнанието на различните хора около нас се формира почти идентичен образ. Така независимо от своя опит, култура, ценности и произход, членовете на отделните социалните групи сформират сходни възприятия за обекта. В резултат, всички ни виждат по един и същи начин.
Скъпо удоволствие ли е брандът
Инвестирането в бранд комуникация е една от най-скъпите сред комуникационните услуги. Да караш един и същи човек да се чувства по определен и специфичен начин, всеки път когато влиза в контакт с теб, дори косвено, е изключително времеемък процес.
Това означава на практика да си влязал в полезрението на въпросния индивид, да си му предал ключовите си послания, да си го достигнал ментално и докоснал емоционално. Нещо повече, да си постигнал същото с неговите близки и познати по сходен начин и у тях да си оставил същите усещания. И не на последно място – в идеализиран план почти всички следва да изпитват сходни емоции и да имат сходни нагласи.
Зад подобна мащабна дейност стоят часове тестване и планиране, редизайн и тестване. Изисква се познания в области като психология, маркетинг, комуникации, връзки с обществеността, стратегическо планиране и не на послендо място – голяма доза креативност и иновативност.
Тайната съставка на обичания бранд
Човешките емоции са универсален език, ккойто надскача лингвистичните и културни граници. Всички изпитваме базови емоции, но също така и културно специфични. Има всечовешки ценности, но и такива, които се обособяват и формират в определена култура и субгрупа.
Днес повече от всякога можем да си позволим да задоволим дадена потребност по повече от един начин, просто защото имаме огромен избор. И онова, което връща хората към бранда, не са просто неща като “качество” или “коректност”, а различните начини, по които комуникираме с тях.
Клиентите ни се връщат заради начина, по който ги караме да се чувстват с нас.
Фокусираната комуникация предполага, че предаваме своето универсално емоционално послание до всички, като го адаптираме в зависимост от техните конкретни потребности и нужди, очаквания, ценности, нагласи и различия.
Това на практика означава, че приспособяваме културно и лингвистично ключовите си апели така, че да говорим директно в ухото на своята публика.
Кога вашият бизнес се превръща в бранд?
Да изпъкнеш във фоновия шум е по-сложно отколкото преди години. Днес информацията протича мигновено, а Интернет е изпълнен с граници и бариери, за които малко от нас се замислят. Все по-диференцираните локални мрежи стесняват опциите ни за разговор с отдалечени публики. И всеки комуникационен канал има специфични изразни средства и инструменти за общуване – аудио-визуално или текстово съдържание.
Именно по тази причина повечето бизнеси се фокусират върху създаването на целенасочено и полезно съдържание за непосредствената си публика, вместо просто някакво съдържание за потенциалната аудитория. Така на практика се извършва качествен скок и се полагат основите за бранд комуникация с конкретните таргети.
Другата страна на медала е, че малкият бизнес се съсредоточава върху това да бъде полезен, разпознаваем и близко до своите клиенти. Консумирането на емоции от страна на потребителите нараства право пропорционално на способността им да преживяват нови емоции.
Колкото по-лесно индивид формира лично преживяване с бранда ви, толкова по-лесно ви става клиент.
Все по-често се говори за потребителско преживяване, за бранд комуникация във вътрешен и външнен план, за лично преживяване и субективно ниво на удовлетвореност.
И колкото по-често обръщаме внимание самите ние на всеки от тези аспекти на бизнеса ни, толкова по-видима ще е комуникацията ни за околните.
Смятам, че в зависимост от целите си, всеки бизнес може да инвестира ресурси в изграждането и поддържането на бранд имидж. Можем да приемем, че сме го постигнали тогава, когато чуем и видим отразени ценностите и емоциите си така, както ги предаваме, но вече от страна на своите слушатели.
Ако се чудите дали усилията ви в тази посока са плодотворни, отговорете на следните въпроси:
- хората разпознават ли името и реквизитите на бранда ви (форми, цветове, изображения, процедури)?
- с какво свързват вашия бранд?
- кои ваши ключови послания се носят “от уста на уста”?
- хората разбират ли какво продавате?
- хората знаят ли защо предлагате онова, което предлагате?
- хората връщат ли се сами при вас за още?
- как разбират клиентите ви за вас?
Мога да добавя още доста въпроси в зависимост от целите ни. Но най-основното си остава дълбокото разбиране, че чувствата, които провокирате, са солта на отношенията ви с околните, а това включва и потенцилните и реалните ви клиенти.
Нивото на удовлетвореност се определя от качеството на комуникацията по време на взаимодействие.
Или казано с други думи, независимо колко добри са продуктите и услугите ви, залагайте на качествената дигитална комуникация при всяко едно взаимодействие ако искате трайни резултати.
За мен най-добрият показател за това дали можем да говорим в даден бизнес за бранд имидж е колко ни струват клиентите. Ако плащате скъпо, за да си общувате със своята аудитория, нещо не е наред.
И обратно, когато разходите ви за реклама са приемливи, а клиентите ви се връщат сами и без твърде голям натиск, то ние сме си свършили работата добре.
Брандът е нещо красиво, но и чупливо и веднъж изградено, изисква да се грижите за него всеки ден, с всеки клиент.
Бизнесите, които си позволяват да пренебргват чувствата на своите клиенти, претърпяват повече трусове и загуби, а това може да е пагубно за малкия бизнес. Променете себе си и начина, по който общувате, защото вашите най-слаби страни като личност ще бъдат най-слабите страни на бизнес комуникацията ви.
Применяйте. Адаптирайте. Еволюирайте
Най-важният ресурс за своя успех си ТИ!